Czy dziecku potrzebny jest ginekolog?

Ginekolog, to lekarz specjalista, który kojarzony jest zazwyczaj z dorosłymi już kobietami. Bardzo rzadko kojarzony jest z lekarzem dla dzieci, tymczasem ginekolog dziecięcy w Warszawie, to nie tak rzadki specjalista. Czym zajmuje się taki ginekolog, kiedy powinniśmy o nim myśleć? Taka wizyta u ginekologa dziecięcego jest stresująca zarówno dla młodego pacjenta, jak i mamy. Jak się do niej przygotować?

Przygotowanie do wizyty u ginekologa dziecięcego

Po pierwsze, powinniśmy znaleźć naprawdę zaufanego i dobrego specjalistę. https://bodymove.pl/ginekolog-warszawa/ to nie jest specjalista, którego trudno znaleźć – więc wybór jest całkiem duży. Gorzej sytuacja może wyglądać w mniejszych miastach, jednak jest to na tyle ważna sprawa, że warto i należy dobrze wybrać już na samym początku.
Wielu dorosłych nie wie, jak taka wizyta dziecka u ginekologa wygląda. Dlatego też warto zadać wszystkie nurtujące pytania lekarzowi jeszcze przed wizytą, by później samemu dobrze przygotować takie dziecko. Ważne jest przygotowanie psychiczne, musimy porozmawiać poważnie z dzieckiem o tym co będzie się działo na takiej wizycie i dlaczego. Takiego problemu nie ma w przypadku noworodków i niemowlaków.

Jak wygląda pierwsze badanie ginekologiczne?

Pierwsze badanie ginekologiczne to bez wątpienia duży stres. Trzeba bardzo uważać, by nie zrobić niczego, co przyniesie traumę w późniejszym życiu. Dziewczynki bada się zupełnie inaczej niż dorosłe kobiety. Bardzo ważna jest delikatność i tłumaczenie dziecku, co właśnie jest robione. Dzięki temu niweluje się stres w trakcie wizyty.
Na samym początku badania lekarz dokładnie ogląda skórę w okolicach krocza, odbytu i ud, tak by ocenić rozwój owłosienia, oraz samych narządów płciowych. Samo badanie narządów płciowych przebiega w zależności od potrzeb i problemu z jakim zgłosiła się pacjentka. Lekarz może przeprowadzić usg, badanie dopochwowe przy wykorzystaniu dziecięcego wziernika, lub waginoskopu.

Kiedy potrzebna jest wizyta u ginekologa dziecięcego?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że w niektórych przypadkach nawet kilkuletnie dziecko może potrzebować wizyty u ginekologa. Objawy, które powinny skłonić do udania się na taką wizytę, to przede wszystkim bóle podbrzusza, nietypowy wygląd lub zaburzenie rozwoju narządów płciowych, a także widoczne złe funkcjonowanie tych narządów. Z kolei u dziewczynek w okresie dojrzewania, takich powodów jest znacznie więcej. Nadmierne owłosienie, ból miesiączkowy, nieregularne miesiączki – to tylko niektóre z objawów, przez które powinniśmy zgłosić się do ginekologa. Młode dziewczyny nie zawsze zdają sobie sprawę z problemu, a tak nowe tematy jak miesiączka, są dla nich krępujące. Dlatego też bardzo ważna w tej sytuacji jest rola matki, która powinna czasem zadawać pytania i kontrolować czy nie dzieje się nic niepożądanego w takich kwestiach. Wizyta u ginekologa to nie jest przyjemna sprawa, za pierwszym razem każda pacjenta się jej boi. Mimo to, może naprawdę wiele uzmysłowić, a już na pewno uspokoić pacjentki, dlatego też warto się badać, nawet jeśli myślimy że nie musimy jeszcze tego robić.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *