Jak przebiega pobyt w hospicjum?
Hospicjum bardzo często mylone jest z tradycyjnym szpitalem, natomiast na wstępie należy wyjaśnić podstawowe różnice, jakie dotyczą funkcjonowania obydwu placówek. Otóż szpital powołany jest w celu leczenia rozmaitych chorób, czego skutkiem ma być diagnostyka, a potem skuteczny powrót do zdrowia pacjenta. Hospicja to zaś miejsca, w których przyjmowani są pacjenci nieuleczalnie chorzy, bardzo często ze schorzeniami w zaawansowanym już stadium rozwoju. W przypadku hospicjum nie ma mowy o leczeniu chorób, ale raczej łagodzeniu ich najgorszych objawów. Celem jest dawanie ulgi pacjentowi, by u schyłku życia mógł spędzić ostatnie chwile w optymalnym komforcie.
Dla kogo jest hospicjum?
Początkowo do hospicjów trafiali pacjenci ze zdiagnozowaną, zaawansowaną już chorobą onkologiczną, wobec których standardowa medycyna nie miała już nic do zaoferowania. I dzisiaj w tego typu obiektach większość chorych to osoby borykające się z nowotworem złośliwym natomiast należy zaznaczyć, że do hospicjum mogą być także kierowane osoby z innymi chorobami, dla których nie ma już ratunku w szpitalu.
Jak działa hospicjum?
Leczenie w hospicjum przebiega głównie na łagodzeniu bólu, jaki doskwiera pacjentom. Przy hospicjum bardzo często funkcjonuje poradnia leczenia bólu. Co to jest poradnia leczenia bólu? To ośrodek, w którym pracują specjaliści, jacy dobierają skuteczne leczenie w zależności od przyczyny i rodzaju bólu. Nierzadko jest to centrum wsparcia terapii konopnej, która akurat w przypadku pacjentów onkologicznych sprawdza się doskonale. Pamiętajmy, że środki uśmierzające ból, mają nie wpływać negatywnie na stan organizmu pacjenta, warto by były jak najbardziej naturalne. W hospicjach coraz częściej zamiast morfiny funkcjonuje już podawanie medycznej marihuany i taka kuracja przynosi zadowalające efekty.
Warto wziąć pod uwagę, że hospicjum jest bardzo często ostatnim miejscem przebywania pacjenta. Właśnie dlatego w większości tych obiektów stwarzane są warunki domowe. Wszystko po to, by chory mógł spędzić ostatnie chwile życia jak najlepiej. Najważniejsze jest to, by walczyć z bólem, który niestety towarzyszy praktycznie zawsze w przypadku chorób nowotworowych. Co ważne, hospicjum oferuje nie tylko opiekę medyczną, ale również duszpasterską. To w tym miejscu zwykle odbywa się ostatnie błogosławieństwo. Dla samych pacjentów pobyt w hospicjum jest o wiele korzystniejszy od przebywania w szpitalu, a nawet w warunkach domowych – prywatne mieszkanie nie zawsze jest dostosowane do profesjonalnej opieki nad nieuleczalnie chorym.