Terpeny i terpenoidy – co to jest i jak działa ?

Czym są terpeny?

Trepanami nazywamy substancje chemiczne o konkretnych aromatach, które są odpowiedzialne za zapachy roślin, warzyw i owoców, pobudzanie węchu. Terpeny potrafią skutecznie ochronić roślinę przed działaniem szkodników, niektóre z nich wywołują także działanie antybakteryjne, wpływają na redukcję stresu i tym samym poprawę nastroju. Są popularne zwłaszcza jeśli chodzi o łączenie ich z konopiami. Uważa się, że w konopiach istnieje przynajmniej setka różnych rodzajów terpen. Jedne z popularniejszych to mircen, a więc podstawowy terpen konopi, który poza tym stanowi składnik wielu olejków eterycznych i posiada sile właściwości zapachowe. Innym przykładem może być limonen, którego znajdziemy także w skórce cytryn, pinen, eukaliptol, czy przypominający zapach ważonego piwa kariofilen. Można więc powiedzieć, że terpeny pełnią w przypadku konopi ich jedną z ważniejszych cech. Są bowiem odpowiedzialne za ich zapach,a także smak. Szczególnie zauważane są w kosmetykach konopnych. Wszelkiego rodzaju olejki konopne do masażu, czy kremy stoją przed nadaniem im konkretnego zapachu, tak by były przyjazne dla konsumenta i sprawiały jeszcze więcej przyjemności.

Co nazywany jest terpenoidami?

Terpenoidami nazywamy związki pochodne terpenów o bardziej złożonej strukturze molekularnej. Częściej występują w suszonych roślinach, po etapie utleniania zmienia się ilość tlenu w nich zawarta. Podobnie jak terpeny, bardzo dobrze sprawdzają się przy produkcji kosmetyków, leków czy żywności oraz łączą się z mózgiem stymulując jego pracę. Dodatkowo potrafią zwiększać przepływ krwi w mózgu i usprawniać jej aktywność oraz zwalczać szkodliwe drobnoustroje, ze względu na działanie przeciwzapalne.

Efekt synergii CBD

Mówiąc o terpenach i terpenoidach, warto wspomnieć o efekcie synergii. Zatem stosując produkty CBD, stykamy się także z innymi kannabinoidami, terpenami, terpenoidami, flawonoidami oraz innymi odżywczymi składnikami. Odkryto, że kiedy działają ze sobą jednocześnie, to wykazują wzmożone działanie. Dlatego tez warto wybierać produkty full spectrum, niż oleje wytworzone z odrębnych kannabinoidów czy kryształów. Efekt synergii to także zwiększone wchłaniane tych składników do organizmu. Każdy terpen posiada swój indywidualny kannabinoid. Istnieje kilka szczególnych połączeń, gwarantujących oczekiwane efekty. Są to m. in. THC+ CBG, CBG+ Limonen, CBD+CBG+ Mircen, itd. Można by podawać jeszcze wiele takich przykładów połączeń kannabinoiów z terpenami, jednak to oczywiście my musimy stwierdzić, jakie połączenia są da nas najlepsze.

Więcej dowiesz się na blogu o cbd i konopiach tutaj: https://www.essenz.pl/blogs/hemp/terpeny 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *