Badanie dopplerowskie po raz pierwszy – co warto wiedzieć?

Badanie dopplerowskie po raz pierwszy – co warto wiedzieć?

Po raz pierwszy dostałeś skierowanie na badanie dopplerowskie? Nie wiesz, co to za badanie? W takim razie poniższy tekst jest dla Ciebie. Prezentujemy w nim najważniejsze informacje o badaniu dopplerowskim.

Badanie dopplerowskie – co to takiego?

Dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z badaniem dopplerowskim skierowanie może budzić wiele pytań, czy nawet stres. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu większość z nas odczuwa lęk przed samą wizytą u lekarza, a co dopiero przed badaniami, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Czy jest badanie dopplera warszawa? Co dokładnie oznacza badanie dopplerowskie? Całe szczęście nic poważnego, bo badanie dopplerowskie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Badanie dopplerowskie zwane również badaniem Dopplera to rodzaj badania diagnostycznego wykonywanego w chirurgi naczyniowej. Najczęściej badanie dopplerowskie wykonuje się po to, by sprawdzić stan żył i tętnic, przepływ w nich krwi, bądź określić, czy występują w nich jakieś nieprawidłowości.

Badanie dopplerowskie – wskazania

Wskazań do wykonania badania dopplerowskiego jest całkiem sporo. Lekarz może zdecydować się o jego wykonaniu, gdy będzie podejrzewał nieprawidłowości w pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. Na pewno wskazaniami do wykonania badania dopplerowskiego są ociężałe stopy, skurcze kończyn dolnych, czy ich puchnięcie. Badanie dopplerowskie bywa wykonywane również u osób, które mają pajączki, żylaki lub przebarwienia na skórze w kolorze brązowym, lub sinym. Nawet ból za mostkiem, kaszel lub powtarzające się duszności stanowią podstawę do wykonania badania dopplerowskiego, bo te objawy mogą świadczyć o schorzeniach naczyniowych

Badanie dopplerowskie – jak należy się przygotować?

Jak już wspomnieliśmy, badanie Dopplera jest bezinwazyjne i bezbolesne, więc na pewno nie musimy się obawiać o żadne skutki uboczne. Tutaj ich nie ma. Co więcej, od pacjenta nie wymaga się specjalnych przygotowań. Oznacza to, że możemy postępować tak jak zwykle. Wyjątek od reguły stanowi badanie aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych, gdyż na 3-4 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze spożywania posiłków.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *