Profilaktyczne stosowanie rezonansu magnetycznego

Profilaktyczne stosowanie rezonansu magnetycznego

Wykorzystanie nowoczesnej diagnostyki pozwala na znacznie lepsze określenie przyczyn określonych dolegliwości, które występują u pacjentów. Nowoczesna diagnostyka pozwala na bardzo szczegółowe zbadanie ciała, co ułatwia postawienie diagnoz. Rezonans magnetyczny jest nowoczesną oraz podstawową metodą obrazowania, która pozwala pokazać szczegółowy obraz głębi ciała.

Im trudniejsze jest postawienie diagnozy, tym ważniejsze staje się wykonywanie skomplikowanych badań. Pozwalają one bardziej szczegółowo zobrazować stan organizmu. Do nowoczesnej diagnostyki zalicza się między innymi rezonans magnetyczny. Powszechność stosowania takich badań wynika z bezpieczeństwa zabiegu dla zdrowia pacjentów. Rezonans magnetyczny nie posiada żadnych skutków ubocznych. Podczas badania wykorzystywane są fale radiowe, a także pole magnetyczne ludzkich tkanek. Zastosowanie takich fal pozwala wzbudzić protony wodoru w ludzkich tkankach, które następnie mogą być obserwowane na monitorze urządzenia do rezonansu magnetycznego.

Kiedy stosowana jest diagnostyka rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny ma szerokie zastosowanie. Coraz większa dostępność do urządzeń do wykonywania rezonansu magnetycznego pozwala realizować badania profilaktyczne. Bywa to niezbędne przy wypadkach samochodowych czy upadkach, gdy podejrzewane są urazy głowy. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala na wykluczenie występowania różnych, nawet drobnych urazów. Szczegółowość obrazowania, którą zapewnia rezonans magnetyczny głowy pozwala wykryć nawet takie urazy głowy, które nie dają u pacjentów natychmiastowych objawów. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której pacjent doznał urazów czaszki czy wstrząśnienia mózgu, które bez wykrycia mogą powodować bardzo negatywne konsekwencje.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego pozwala postawić szczegółowe diagnozy przy wielu przewlekłych chorobach. Do takich chorób zaliczają się między innymi nowotwory mózgu. Nowotwory to choroby, które mogą rozwijać się bez dawania wielu sygnałów, które mogą być łatwo zdiagnozowane. Nawet jeśli pacjent odczuwa chroniczne bóle głowy można przeprowadzić badanie, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić między innymi nowotwór mózgu. Rezonans magnetyczny bywa również stosowany przy diagnozowaniu stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera czy chorób oczodołów.

Odpowiednie przygotowanie się do badania

Do badania rezonansem magnetycznym pacjenci nie muszą się szczególnie przygotowywać. Najlepiej jest stawić się na badanie na czczo, co bywa ważne, gdy konieczne jest podanie pacjentom środka kontrastowego. Przy badaniu pacjenci nie muszą się rozbierać. Warto jest założyć luźną odzież, gdyż pozwala to zmniejszyć dyskomfort podczas leżenia w jednej pozycji w rurze urządzenia. Podczas badania nie można jednak posiadać metalowych elementów, które mogłyby zaburzać obraz widoczny na monitorze. Badanie głowy rezonansem magnetycznym wymaga również zmycia makijażu, a także nie stosowania lakierów do włosów. Nie powinno się stosować, także takich kosmetyków, które mogą zawierać drobinki metali.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *