Jak dbać o jamę ustną po ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba nie należy do przyjemności i z pewnością każdy pacjent chętnie by jej unikał. Czasem jednak pozbycie się zęba jest koniecznością. Aby proces leczenia przebiegał bez komplikacji, należy pamiętać o prawidłowym dbaniu o jamę ustną po ekstrakcji zęba. Jak zatem postępować po wyrwaniu zębów?

Postępowanie bezpośrednio po ekstrakcji zęba

Tuż po zabiegu ekstrakcji powinniśmy trzymać założony tampon w ustach przez około pół godziny. Znieczulenie podane podczas usuwania zęba często działa przez długie godziny. W tym czasie nie powinniśmy ani jeść, ani pić. Kiedy poczujemy, że znieczulenie przestało działać, możemy już spożywać napoje oraz pokarmy. Co ważne – przez 48 godzin po zabiegu nie powinniśmy pić przez słomkę. W tym czasie należy spożywać wyłącznie chłodne napoje oraz najlepiej płynne posiłki. Musimy też powstrzymać się od palenia papierosów i wysiłku fizycznego. Wskazane jest stosowanie zimnych okładów na policzek w okolicy usuniętego zęba.

Mycie zębów po ekstrakcji

Nie oszukujmy się – ekstrakcja zęba to bolesne doświadczenie. Często więc szczotkowanie zębów jest ostatnim, o czym myślimy w dniu zabiegu. Mimo to warto zadbać o higienę jamy ustnej nawet wówczas, gdy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości.

Wieczorem po ekstrakcji należy delikatnie wyszczotkować zęby. Musimy oczywiście ominąć miejsce po usuniętym zębie i niczym nie dotykać rany. Dodatkowo nie zaleca się płukania buzi – po myciu należy tylko wypluć pianę.

Płukanie ust po ekstrakcji

Płukanie ust bezpośrednio po ekstrakcji jest całkowicie zabronione. Nie powinniśmy tego robić przez kolejne 48 godzin. Po tym czasie należy płukać usta wyłącznie płukanką, wskazaną przez lekarza. Może być to płyn do płukania GUM PAROEX, który przeznaczony jest dla osób po ekstrakcji zęba, zabiegach operacyjnych lub osadzaniu implantów. Produkt ma działanie hamujące krwawienie dziąseł, niewelujące stany zapalne oraz redukujące gromadzenie płytki nazębnej. Należy pamiętać, by płukanie jamy ustnej po ekstrakcji było bardzo ostrożne, aby nie wypłukać skrzepu i nie doprowadzić do krwawienia.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *