Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?

Od najmłodszych lat uczy się nas, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nabranie właściwych nawyków jest zwykle o wiele mniej czasochłonne i przede wszystkim tańsze niż podejmowanie się leczenia – mimo to często ignorujemy zalecenia specjalistów i zbywamy profilaktykę jako coś niepotrzebnego. Z wiekiem cykliczne wykonywanie badań kontrolnych staje się jednak czymś o wiele ważniejszym. Tych specjalistów warto dla spokoju ducha odwiedzić w najbliższych miesiącach.

Dlaczego profilaktyka jest ważna

Badania kontrolne są nie tylko spełniają funkcję profilaktyczną, ale pomagają również wcześniej wykryć poważniejsze schorzenia, dzięki czemu ich objawy mogą zostać skutecznie złagodzone. Najczęściej na badania kontrolne decydujemy się dopiero po odczuwaniu pierwszych objawów konkretnej dolegliwości – klucze jest jednak podjęcie działań zanim nasz organizm zacznie wysyłać niepokojące sygnały. Jeśli gabinet lekarski odwiedzimy dopiero po dłuższym okresie odczuwania dyskomfortu czy bólu może się okazać, że jest już za późno i czeka nas kosztowne i długotrwałe leczenie. Konsekwentne, co najmniej coroczne odwiedzanie najważniejszych specjalistów będzie o wiele lepsza pomocą w zapobieganiu przewlekłym chorobom.

Pakiet badań okresowych

Decydując się na badania profilaktyczne należy pamiętać, że NFZ nie dofinansowuje corocznych bada okresowych. Badania diagnostyczne wykonywane z ramienia ubezpieczenia NFZ mogą być wykonywane tylko w celu wykryciu konkretnej choroby. Jeśli diagnostyka nie zostanie uzasadniona w dokumentacji medycznej koszty badań ponosić będzie przychodnia, dlatego niechętnie godzą się na wykonanie pakietu badań bez wcześniejszego skierowania. W ramach corocznego przeglądu istnieje możliwość wykonania badań: pomiaru ciśnienia krwi oraz morfologii krwi z rozmazem, badanie glukozy, badanie ogólne moczu, badanie ginekologiczne i cytologia dla kobiet oraz rentgen klatki piersiowej.

Zadbaj o swoje zęby

Czymś, czym powinny interesować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni jest higiena swojej jamy ustnej. Nawet, jeśli nie zauważamy u siebie ubytków czy próchnicy i nie skarżymy się na ból zęba, to raz na pół roku powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny. Chociaż wiele dorosłych nadal trzyma w sobie dziecięcy strach przed dentystą, to spokojnie, nie ma się czego bać. Jeśli nie wiesz, czy masz w swojej okolicy gabinet stomatologiczny, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „stomatolog Warszawa”, „stomatolog Łódź” czy „stomatolog Kraków” i kierować się opiniami wystawionymi przez pacjentów.

Badania dla pań i panów

Warto jednak pamiętać o innych badaniach zależnych od płci, które można wykonać na własną rękę u specjalisty oraz o samobadaniu. Kobiety powinni chociaż raz do roku w ramach wizyty kontrolnej odwiedzać gabinet ginekologiczny oraz raz na dwa lata pamiętać o cytologii. Comiesięczne samobadanie piersi wśród kobiet i jąder wśród mężczyzn również pomoże w szybkiej reakcji na wszelkie nieprawidłowości. Mężczyźni po skończeniu 30. roku życia powinni raz na rok badać poziom cholesterolu oraz badanie cukru we krwi. Równie przydatna będzie coroczna wizyta u urologa na przebadanie prostaty.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *