MRI Warszawa

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego ciała czy też jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy trzeba wykonać badanie, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają ogrom zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na odpowiednią rozpoznanie a później odpowiednie terapie.
Kolosalnym plusem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji chociażby podania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego wybrane części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian rakowych, guzów ale także analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma także wady. Przede wszystkim jest to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce stale oczekuje się nader długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Istnieje opcja wykonania MRI odpłatnie, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu uczulenia.

Zalecenia do MRI

Po wykonaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa wykrywanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu ankiety.
Na samo badanie warto zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), przyjść na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

W trakcie rezonansu badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które po drodze trafiają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd strasznie ważny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *