Wariograf a rejestracja psychofizjologicznych reakcji organizmu, czyli cała prawda o działaniu wariografu
Wariograf a rejestracja psychofizjologicznych reakcji organizmu, czyli cała prawda o działaniu wariografu
Wariograf to jedno z najstarszych urządzeń stosowanych w określaniu ludzkiej prawdomówności. Zastanawialiście się jednak, dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że uczeni mogą określić, czy dana osoba kłamie, czy też mówi prawdę? Sprawdzamy!
Wariograf – czym jest?
Wariograf zwany również poligrafem lub wykrywaczem kłamstw to urządzenie elektroniczne wykorzystywane do ustalania prawdomówności badanej osoby. Za jego pomocą można rejestrować obraz graficzny zmian reakcji fizjologicznych ludzkiego organizmu na pewne sytuacje, które wychwytywane są i rejestrowane są na taśmie papierowej w urządzeniu analogowym. W tym celu umieszcza się na ciele badanego specjalne czujniki. W chwili, gdy badany https://www.wariograf.com.pl/badanie-wariografem-kandydata-do-pracy-co-mozna-zbadac/ odpowiada na pytania, urządzenie rejestruje towarzyszące temu emocje oraz zmiany w reakcjach fizjologicznych.
Wariograf a rejestracja psychofizjologicznych reakcji organizmu
W jaki sposób to niepozorne urządzenie jest w stanie rejestrować psychofizjologiczne reakcje ludzkiego organizmu? Sprawa wydaje się bardzo prosta dla tych, którzy już mieli co czynienia z wariografem. Badanie wariograficzne opiera się na pracy układu sympatycznego, czyli układu, który wraz z układem parasympatycznym tworzy autonomiczny układ nerwowy. Praca układu sympatycznego polega na mobilizacji organizmu do pracy i aktywacji organów w chwilach zagrożenia, czyli gdy poczujemy obawy, strach lub znajdziemy się w stresującej sytuacji. Każdy badanie na wariografie ma głębsze znaczenie, towarzyszy mu zwykle motyw przewodni. A jego celem jest ustalić, czy dana osoba miała coś wspólnego z danym zdarzeniem, czyli przedmiotem badania. W trakcie testu padają zatem pytania, które pozwalają w ustaleniu tego, a urządzenie pozwala wychwycić i zarejestrować parametry, które mogą o tym świadczyć. W chwilach, gdy kłamiemy, nasze parametry fizjologiczne się zmieniają, podwyższa się ciśnienie krwi, przyśpiesza bicie serca, ręce zaczynają się pocić. Co ciekawe takie reakcje nie są zależne od naszej woli, to organizm zaczyna tak działać, gdy poruszane są trudne dla nas tematy, czyli te, które mobilizują układ sympatyczny do działania i to wszystko da się zobaczyć na wariografie. Jednak pamiętajmy, że takich obserwacji nie jest w stanie dokonać każdy. Praca na wariografie wymaga doświadczenia.