Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna (ang. hyperbaric oxygen – HBOT) to nieinwazyjna metoda regeneracji organizmu polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zabieg odbywa się w specjalnej komorze – tzw. komorze hiperbarycznej. Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej ciśnienie podnosi się do 1,3 – 3,5 razy większego niż ciśnienie atmosferyczne.

W medycynie  metoda ta jest stosowana w  leczeniu urazów i różnego rodzaju chorób, ale od niedawna zaczęto stosować ją w sporcie dla poprawienia kondycji i szybszej regeneracji po wysiłku, terapiach odchudzających czy zabiegach odmładzających w kosmetologii.

Dlaczego tlen jest tak ważny

Tlen jest niezbędny każdej komórce ciała do przeprowadzania procesów metabolicznych. W przypadku jego braku zaburzone stają się funkcje komórek, wzrasta ilość toksyn , maleje przyswajanie substancji odżywczych oraz spada poziom energii.

W takim zakwaszonym środowisku rozwijają się organizmy beztlenowe oraz komórki rakowe. Niedotlenione komórki ograniczają swoje czynności życiowe i przechodzą na tzw. metabolizm beztlenowy.

Jeśli stan taki się utrzymuje, staje się przyczyną  kwasicy metabolicznej i prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń komórek , a w konsekwencji do ich śmierci. W wyniku niedotlenienia zostają uszkodzone organy i narządy. Może też nastąpić zgon.

W organizmie człowieka tlen przenoszony jest przez czerwone ciałka krwi i zawartą w nich hemoglobinę. W warunkach podwyższonego ciśnienia tlen rozpuszcza się również w osoczu, limfie i płynie mózgowo- rdzeniowym. Dzięki temu szybko zwiększa się ilość tlenu w tkankach i komórkach oraz wszystkich narządach naszego ciała.

Jest to metoda bezinwazyjna i stosowana z powodzeniem dla regeneracji organizmu po wysiłku sportowym, w problemach skórnych , po zawałach i udarach, w chorobach neurologicznych, cukrzycy i w leczeniu ran.

Miękka komora hiperbaryczna może być używana w domu, jest łatwa w obsłudze i nie wymaga specjalnie przygotowanego pomieszczenia.

Seria zabiegów w komorze hiperbarycznej wspomaga odchudzanie, a regularne korzystanie z niej co jakiś czas, może wydłużyć życie nawet o 10 lat.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *