Obuwie medyczne – jak o nie dbać?

W zawodzie pielęgniarki, lekarza czy diagnosty, większą część czasu pracy spędza się na nogach. Kluczowe jest więc właściwe dobranie obuwia i dbałość o nie. Jest to inwestycja przede wszystkim we własny komfort. Oto kilka praktycznych rad, które pozwolą utrzymać obuwie medyczne w nienagannej czystości.

Czyszczenie obuwia medycznego

Pracownicy służby zdrowia mają codzienny kontakt z patogenami, toteż obuwie medyczne wykonywane jest z materiałów, które nie są wymagające pod względem czyszczenia. Dlatego bez względu na rodzaj użytkowanych butów można je myć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, np. mydła. Co istotne, obuwie musi po myciu dobrze wyschnąć, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki temu nie będą się w nim rozwijały dodatkowe bakterie.

Ważnym elementem etapu czyszczenia obuwia jest także zadbanie o wkładki. Wkładki syntetyczne należy myć wodą z mydłem, natomiast skórzane – wyłącznie środkiem do czyszczenia skóry. Wkładkę warto spryskiwać raz w tygodniu sprayem antybakteryjnym, by pozbyć się bakterii i pleśni. Środek należy po kilku minutach wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Pozbywamy się przykrych zapachów

To normalne, że w czasie długich, stresujących dyżurów nogi się pocą. Unoszący się jednak z obuwia przykry zapach z pewnością nie dodaje pewności siebie. Można z nim walczyć stosując odpowiednie spraye do butów. Zwykle są to środki działające podwójnie – niwelują brzydką woń oraz zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów wewnątrz obuwia. Można też pokusić się o użycie odpowiednich dezodorantów. Stosowane każdorazowo zapewnią większy komfort noszenia butów.

Z unoszącym się z obuwia przykrym zapachem można walczyć również bez zastosowania chemicznych środków. Pomoże w tym dostępna w każdej kuchni soda oczyszczona. Działa na buty niczym odświeżacz, ponieważ eliminuje grzyby, bakterie oraz brzydką woń. Należy wsypać ją do butów i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy ją dokładnie wytrzepać.

 

Utrzymanie stóp w dobrej kondycji to kluczowa sprawa, gdy ma się wymagającą ciągłego ruchu pracę. Dzięki zastosowaniu przedstawionych powyżej wskazówek obuwie medyczne pozostanie w dobrym stanie przez długi okres. A czyste i zadbane buty sprawią, że będziemy się w czasie wykonywania pracy komfortowo czuć.

 

Źródło: https://www.medhoodie.pl/

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *